Linux’ta Unutulan Root Parolasını Değiştirme

Linux ta bildiğiniz gibi bazı işlemleri gerçekleştirebilmeniz için root yetkilerine sahip olmanız gerekir.Program yükleyip kaldıracağınız zaman,sistem dosyalarında değişiklik yapacağınız zaman root yetkisi gerekir  fakat bazen root şifresi unutulabiliyor hele ki yeni kullanıcıların çok başına gelmektedir.Bu yazımda Debian(Ubuntu,Mint,Kali,Pardus…) dağıtımlarında unutulan root şifresini yeniden oluşturmayı anlatacağım.Önümüze gelen grub ekranı aşağıda ki görselde mevcut grub ekranında E tuşuna basarak EDIT hala getireceğiz.

Grub Ekranı

Grub Ekranı

Grub Ekranında E ye Bastıktan Sonra

Grub Ekranında E ye Bastıktan Sonra Edit Hali

Şimdi yukarıda ki görselde kırmızı ile çizilmiş kısımlar bizim için önemli ro yazan yerde ki yolu değiştirdikten sonra Ctrl-x yada F10 ile boot ederek sistemi root olarak açacağız.

linux grub

ro ve sonrasını silerek  rw quiet init=/bin/bash yazarak  CTRL+X yada F10 ile boot edeceğiz.Bu arada ro ve rw kernel parametreleridir.ro default olarak gelen sadece okuma iznini barındırıyor rw ise okumanın yanında yazma yetkisinide barındırıyor.ro yu kullansak yazma yetkımızın olmamasından dolayı bir hata alabilirdik.

linux grub

Boot ettikten sonra sistem root olarak açılıyor. passwd komutunu girerek yeni şifre belirleyeceğiz.

6

Resimdeki gibi komutu girdikten sonra yeni şifre oluşturmamızı isteyecek ve bunu tekrar girmemizi isteyecek.

7

Resimde gördüğünüz gibi işlem başarı ile gerçekleşti  passwd: password updated successfully gibi bir çıktı aldık.Artık şifreniz yeniden oluşturulmuştur güle güle kullanınız 🙂 Başka bir yazıda görüşmek üzere 🙂

Ahmet Gürel

Cyber Security Researcher | Penetration Tester

7 Comments

  1. Peki, bu bilgisayara yeni root şifresi ile girdik diyelim. Eski şifrenin bozulmamış hash haline ulaşmam mümkün imüdür? Nasıl yapmalı?

    • Tabiki tüm şifreler windows ve linux sistemlerde tutuluyor.GNU/Linux sistemlerdede sha-512 algoritması ile hashlenerek etc/shadow a kaydediliyor.Tabiki bu hashden şifreyi geri dönüştürmek imkansız olmasada zor.Genelde Brute Force ve Rainbow table yöntemleri kullanılmakta.Daha fazla bilgi için hash için şifre kırma yöntemlerini araştırmanızda fayda var.

  2. İyi günler, aradan epey bir zaman geçti fakat bu ve/veya buna benzer yöntemi nasıl engelleriz?

  3. merhaba ben ubuntu şifresini unuttum ve sıfırlamak imin bilinen şifre sıfırlama secenekleri ile denediğimde olmuyor yardım edebilirmisiniz

Leave a Reply