Telegram(Akıllı Telefonlarda Güvenli Mesajlaşma)

Günümüzde akıllı telefonlarda   mesajlaşmak için çoğumuz Whatsapp i kullanıyoruz dosya resim müzik her türlü medyayı  paylaşmamızı sağlıyor fakat ne kadar güvenli? Konuştuğumuz mesajlar hem  kendı telefonlarımızda kaydedilip hemde whatsapp sunucularında iz bırakmakta eğer bir uygulama veya kişi telefonunuza erişim hakkı aldığında telefonumuzda kayıtlı olan bu mesaj dosyalarına ulaşıp bunlara erişmesi olası riskler arasında.

Screenshot_2014-08-14-10-45-41

 

Üstte ki  ekran görüntüsü telegramın normal mesajlaşma görüntüsü.

 

 

 

Screenshot_2014-08-14-10-46-27

 

Bu resimde ise  iki mesajlaşma da aynı kullanıcıya ait fakat biri normal aynı whatsapp gibi diğeri ise secret chat şifreli olan şekli.

Telegram adlı uygulama ise işlev olarak whatsapp ın aynısı neredeyse hiç bir farkı yok ama kişiler aktif olduğunda  SECRET CHAT var bu mesajlaşma şeklinde konuşmalarımız şifrelenip yollanıyor ve telefonumuza kaydedilmiyor güvenlik açısından whatsapp a göre çok daha güvenli sanırım .

Screenshot_2014-08-14-10-46-34

Bu düz çizli sekmeye tıklayarak  normal ve secret chat başlatabilirsiniz.

 

Screenshot_2014-08-14-10-46-50

 

Secret chat ın son bir güzel özelliği daha var bunu bilerek sona sakladım 🙂 Gönderdiğiniz mesajları ve medyaları belli bir zaman sonra hem sızın telefonunuzdan hemde karşı taraftan silinmesini istiyorsunuz okusun silinsin çok güzel diyorsanız secret chat açtıktan sonra saat sekmesine tıklayarak ne kadar zaman sonra silineceğiniz seçmeniz yeterlı daha sonra telegram o sure sonunda ıkı telefondanda mesajları siliyor.

Telegram Android ve İos  da bulunmaktadır.Uygulama marketlerinden ücretsiz indirebilirsiniz.

Ahmet Gürel

Cyber Security Researcher | Penetration Tester

8 Comments

 1. Takipteyim seni Genç ;)….

 2. Mustafa Dalğa Reply to Mustafa

  Elinize sağlık güzel bir yazı olmuş

 3. Mustafa Dalğa Reply to Mustafa

  Merhabalar,
  az önce başka bir yerden telegramın güvenliği hakkında bir araştırma yaptımda pek güvenli olmadığını iddia ediyor.

  bu bilginin doğruluğu nedir?

  https://www.sibergah.com/veri-guvenligi/kriptoloji/telegram-bir-guvenli-mesajlasma-araci-degildir/

  • Çıktığı andan itibaren kendi şifrelemesine güvenen secret mesaj olsun telegram kanalları olsun gerek siber güvenlikçilerin gerekse terör yada illegal örgütlerin aktif kullandığı güvendiği bir uygulama olarak göze çarpıyor.https://telegram.org/crypto_contest onun dışında bu linkte şifrelemesini kırana aşana ödül vaat ediyor telegram.Detaylarını bilmiyorum o kadar kriptoloji bilgisine sahip değilim lakin hala kırılmadı ve ödülü alan yok.Yazıda 2 yıl önce ilk çıktığında yüzeysel bilgiler ile hazırlamıştım detaylı araştırmanızda fayda var.

 4. web uygulaması bıraz kotu yanı bırısı telefonumu alsa sıfreyı gırse sonra webden bızı takıp edebılıyor ve telefonda baglı olan cıhazlar dıye bısey yok.keske olsa

 5. Güvenli Sohbet Reply to Güvenli

  güzel içerik

Leave a Reply