WordPress Blogu Jekyll Taşıma

Merhabalar,

WordPressi benim gibi sadece blog tutmak için kullanan arkadaşlar sürekli wordpress güncellemeleri eklentileri vs bir çok uğraşı bulunmakta fakat bunun yerine son zamanlarda githubkullaniciadi.github.io ları görmekteyiz.Github username iniz olmak koşuluyla githubkullaniciadi.github.io adlı bir repo oluşturup buna Jekyll kurup yayınlayabilirsiniz.Bu yazıda Jekyll kurulumunu anlatmayacağım googleda çok fazla kişi yazmış. http://aristona.github.io/jekyll-ve-github-pages-kullanarak-kendi-blogumuzu-olusturmak bunlardan birisi bu şekilde adım adım kurabilirsiniz.Eğer buda zor ve uzun bir uğraş gibi geldiyse bununda basit bir yolunu söyleyeyim Jekyll kurmuş ve kullanmakta olan birinin reposunu indirerek (Örn: https://github.com/ahmetgurel/ahmetgurel.github.io )  onu kendinizi göre düzenledikten sonra kullanıcıadinizla açtığınız githubkullaniciadi.github.io reposuna yüklediğiniz direk çalışacaktır.Kurulumu bu şekilde hallettikden sonra gelelim wordpress yazılarınızı Jekyll ye geçirmeye.

WordPressi uzun yıllar kullanınca biriken bu yazıları ona geçirmek biraz insanı üşendirebilir.Jekyll markdown .md uzantısı kullanmakta _post klasöründe bulunmaktadır.

Şimdi wordpress teki yazılarınızı ilk olarak Araçlar -> Dışa Aktar -> Yazılar diyerek xml formatında kaydediyoruz.

xml olarak inen dosyamızı artık markdown .md ye çevirmek içinde wpXml2Jekyll aracımızı kullanıyoruz. https://github.com/theaob/wpXml2Jekyll adresinden indirerek xml dosyamızı seçip save post dediğimizde wordpress deki tüm yazılarınız markdown haline çevirmiş olacaksınız.

Artık bu işlem sonunda oluşan markdown .md uzantılı yazılarımızı repomuzdaki _posts  dizinine atarak işlemimizi tamamlamış oluyoruz. Tüm yazılarım artık  ahmetgurel.github.io adresine aktarmış bulunmaktayız. Not: Yazılarınızda ki resim dosyalarınızı domain üzerine linklendiriyor bunları kaydedip reponuzun içine atarak yollarını değiştirmeniz gerekebilir.

 

Ahmet Gürel

Cyber Security Researcher | Penetration Tester

Leave a Reply